دوره آموزشی ارزهای دیجیتال


پول یکی از اساسی ترين عوامل در اقتصاد يک جامعه است که ميزان حجم آن آثار کاملاً بارزی در اقتصاد داشته و بر توليد ، نرخ تورم و بيکاری تاثيرگذار است. در تمدنهای اوليه بشری برای رفع نيازهای خود از تبادلات کالا به کالا استفاده می کردند. هزاران سال پس از آن مردم فلزات طا و نقره را به عنوان پول در تبادلات خود به کار گرفتند و سپس در قرن گذشته ارزهای مختلفی با پشتوانه طا و نقره پديد آمدند. در سالهای پايانی قرن بيستم بانکداری آنلاين با تکيه بر ظهور اينترنت رواج يافت و امروز در پايان اين مسير با بيت کوين روبرو هستيم. اولين پول ديجيتال غيرمتمرکز که به منظور جلوگيری از ايجاد تورم و حفظ ارزش پول و دارايي مردم در مدت طولانی ايجاد شده است.

تفاوت اصلی بيت کوين با ارزهای سنتی همين نامتمرکز بودن آن است. بيت کوين روی يک پايگاه داده غيرمتمرکز به نام بلاک چين فعاليت می کند. در اين فناوری داده ها بين ميليونها کامپيوتر توزيع شده و هيج کس قادر به کنترل آنها نيست مگر اينکه مالک بيش از پنجاه و يک درصد از کل کامپيوترهای شبکه باشید!

پيدايش بيت کوين به سال ۲۰۰۸ ميلادی برمیگردد يعنی زمانی که فردی يا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو مقاله ای تحت عنوان " بيت کوين: يک سيستم پول الکترونيکی همتا به همتا " فقط در ۹ صفحه منتشر نمود. اين شبکه همتا به همتا به کاربران امکان میدهد بدون هيچ واسطه ای و بدون حضور يک سيستم مرکزی همانند بانک نسبت به انتقال پول به يکديگر اقدام نمايند.

بيت کوين امکان پرداخت های بسيار کم هزينه را فراهم می کند. اين شبکه سيستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هيچ ارگان يا نهاد دولتی اداره نمی شود. انتقال پول از يک نقطه به نقطه ديگر در تمام شبکه اطلاع رسانی شده و تمام نقاط از آن آگاه خواهند شد.